Alper GÜL ile Söyleşi - Samsung Türkiye Cep Telefonları ve Tabletler Müdürü

Alper GÜL ile Söyleşi - Samsung Türkiye Cep Telefonları ve Tabletler Müdürü

Herkes Galaxy S4'ün Türkiye lansmanına odaklanmışken, Samsung aynı toplantıda Note ailesinin yeni üyesi Note 8'in de duyurusunu yaptı. O gün biraz S4'ün gölgesinde kalan yeni küçük tableti bir de Samsung’un ağzından dinlemek istedik. Alper Gül ile Galaxy Note 8'in dikkat çeken özellikleri, yenilikleri ve Samsung özelinde Türkiye'deki tablet kullanım alışkanlıkları üzerine konuştuk.

alper-gul-19062013.png

 

Türkiye’de Galaxy Note 8 de S4 ile birlikte satışa sunuldu. Note 8 ile ilgili bilmemiz gerekenler nedir?

Galaxy Note 8, S pen ile dijital not devirmini başlatan, Note ailesinin en yeni üyesi. Öne çıkan özelliklerin başında, defter, kalem deneyimini bizeyaşatabilen SPen ve S Book özellikleri geliyor.

Bunun yanında tablet deneyimini bir üst noktaya taşıyan çoklu görev ihtiyaçları için Ekran Bölme özelliği var, Bir taraftan film izlerken, diğer taraftan resimlerinize bakabilir, bir taraftan Facebook'ta dolaşırken, diğer taraftan internette gezebilirsiniz. Toplam 16 tane uygulamaya kadar Ekran Bölme özelliğini kullanabiliyoruz, Ekranı sadece ikiye bölmüyorsunuz, aynı zamanda ekranların boyutunu da ayarlayabiliyorsunuz.

Note 8 ile tanışacağımız başka yeni özellikler var mı?

Evet, biliyorsunuz artık tabletlerle e-kitaplar hayatımızın içine girdi. Bu zamana kadar yaşadığımız sıkıntı, tabetlerdeki metinleri okurken gözümüzün yorulmasıydı. Galaxy Note 8'le birlikte Okuma Modu diye bir özellik hayatımızın içine girdi. Okuma Modu sayesinde, ekran ışığı gözümüzü en az yoracak şekilde optimize ediliyor ve böylece okuyucuların elektronik kitap deneyimi de en üst düzeye taşınabiliyor. S Pen de okuma deneyiminin tam ortasında, kitap okurken renkli kalemlerle önemli yerlerin üzerinden geçebilir, sonradan kolayca görmek için yıldızlar bile koyabilirsiniz.

Okuma Modun’nun dışında ekran modları var mı, hazır yüklenmiş olarak gelen? Yani bir film modu mesela...

Tabii tabii, standart olarak yüklenmiş ekran ayarları mevcut. Tablet deyince, multimedya tüketimi çok önemli. Dolayısıyla Galaxy Note 8'de de multimedya deneyiminizi gerek içeride gerek dışarıda, güneş altında azamî seviyeye çıkarmak için çeşitli modlar var; okumak için, film izlemek için, bunun yanında internette gezinmek için, değişik modlar mevcut.

Peki kullanıcı 5 inçten büyük bir telefon veya 10 inçlik bir tableti değil de Note 8’i niçin tercih edebilir? 7-8 inç aralığındaki tabletlerin son bir yıldaki hızlı artışı diğer ürünleri nasıl etkiler?

Aslında, Samsung, ürünlerini farklı kullanıcı ihtiyaçlarına ve kullanıcı kitlesine göre tasarlıyor. Dolayısıyla butamamen kullanıcının tercihiyle alakalı. Pazar ve insanların tercihleri günün sonunda bizim pazara sunduğumuzürünlerin adetlerini belirleyecek, ancak her zaman 8 inçe, 10 inçe ihtiyacı olan insanlar olacak, İnsanlar hem tabletim olsun hem telefonum olsun diyorlar, Çünkü büyük ekrana, büyük boyuta ihtiyaç duyuyorlar. Ama bazı kullanıcılarsa, benim tek bir cihazım olsun, ekran boyutundan fedakarlık ederim, biraz daha küçük ekranlı olsun ama telefon özelliği olsun dediği noktada da, tabii bu noktada da bizim ürünlerimiz var. Note 8 özelinde bizim bazı hedeflerimiz var, örneğin eğitim merkezi, öğrenim merkezi. Bir öğrenci Note 8 ile testini çözebilir, ders notları üzerinde yazıp çizebilir.

Dolayısıyla kullanıcıların ihtiyaçlarına göre seçimlerini yapmaları ve bizim de tabi ki burda talebe karşılık vermemiz söz konusu.

İlk ay için beklediğiniz ilgiyi yakalayabildiniz mi?

Galaxy Note 8 de gerek boyutu itibariyle gerek taşınabilirliği itibariyle ve Note kategorisi olduğu için şu anda gayet güzel bir ilgi görüyor, İnsanlara ve kullanıcılara bunu deneyimlettirdiğiniz ölçüde çok güzel tepkiler alıyorsunuz şu anda.

4f563eee-2e6b-4fe5-985b-63e4dba3bf9f.jpg

Yurt dışı satış sayılarına da vakıf olduğunuzu düşünerek bir soru soracağım. Türkiye’deki kullanıcı alışkanlıklarıyla, Avrupa’daki kullanıcı alışkanlıkları arasındaki farklardan Samsung için en dikkat çekici olan hangisi?

Tabletler hayatımızın içine fazlasıyla girdi, çünkü insanlar tabletlerle, farklı elektronik cihazlarla yaptıkları birçok işi tek ekranda yapmaya başladılar.

Taşınabilirliğin, hafifliğin ve uzun pil ömrünün getirdiği avantajlardan dolayı insanlar tabletleri hayatlarının içine koydular. Türkiye'de de özellikle 2012 yılının ortasından itibaren tablet alan insanların sayısı çok ciddi bir şekilde arttı. Kullanım olarak, ne yapıyor bu insanlar diye bakarsanız, aslında ekran boyutuyla alakalı. Örneğin küçük ekranlı cihazlar, şu sıralar insanlar tarafından Türkiye'de çocuklara hediye amaçlı alınıyor ve çok fazla oyun oynuyor insanlar, Ama Avrupa'da, Amerika'da bu tabletler daha çok okumak amaçlı kullanıyorlar, kitap okumak, dergi okumak, bunun dışında multimedya içerik için kullanıyor ve kullanan kesim de farklı, Orta yaş grubuna kadar insanlar daha küçük ekranlar kullanırken, bizim ülkemizdeyse genelde çocuklara hediye olarak alınıyor tabletler. Ama üst segmentteki ürünlere doğru gittiğinizde, daha büyük boyutlarda tablet kullanan insanların kullanım özellikleri çok benzerlik gösteriyor.

Son olarak, Samsung markası ve algısı 5-6 yıllık süreçte çok farklılaştı ve konum değiştirdi. Marka algısı Samsung için ne kadar önemli?

Bununla ilgili ciddi araştırmalar yapıyoruz, Araştırmalar çerçevesinde sürekli Samsung’un marka algısının nereye gittiğini, her ürün grubu için ölçtürüyoruz, Çünkü günün sonunda, pazar payınız, ne kadar başarılı olduğunuzu gösteren ölçütlerden bir tanesi, ama bir de insanların markaya olan beğenisi, markayı tercih etmesi ve marka bilinirliliğinin de önemli etkenler olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili araştırmaları sürekli yapıyoruz ve pazarlama yatırımlarıyla olsun, ürünlerimizin kalitesiyle olsun, yeniliğe ve AR-GE'ye yaptığımız yatırımlarla olsun, bu alanı gün geçtikçe güçlendiriyoruz, Şu anda birçok ürün grubunda en çok tercih edilen markayız, Bunun yanında, sizin de dediğiniz gibi, artık var olduğumuz her alanda herkes Samsung'u ve Samsung ürünlerini tanıyor, Dolayısıyla tüm bu verileri önümüze koyduğumuzda, aslında pazarlama planımızı da bu sonuçlara göre oluşturuyoruz.

“SAMSUNG, ÜRÜNLERİNİ FARKLI KULLANICI İHTİYAÇLARINA VE KULLANICI KİTLESİNE GÖRE TASARLIYOR”

Kaynak: Stuff

3
Samsung Galaxy Note 2 İnceleme
Samsung Galaxy S3 İnceleme

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.andronot.com/