Android Gereksiz Uygulamaları Silme

Android Gereksiz Uygulamaları Silme

Üreticiler tarafından daha kutusunda hiç kullanmayacağımız uygulamalarla dolu olan androidli akıllı telefonlarımızı,  gereksiz uygulamalardan kurtarmanın en pratik yolları.

Üreticilerin yüklediği bu uygulamar cihazı kullanmaya başladığımız andan itibaren bir çoğu otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Bunun sonucunda pil tüketimi artıyor, uygulama listesi uzuyor ve telefonunun ramini gereksiz yere doldurabiliyor.

Android'in yeni sürümlerinde (4.0 ve üzeri) bu uygulamalardan kurtulmak oldukça basit bir iş olmaya başladı.
Ice Cream Sandwich sürümünde gereksiz uygulamaları devre dışı bırakabilmek için şu yolu izleyebilirsiniz. Ayarlar'a girip Uygulamalar kısmına gelin Tümü seçeneğine dokunup kaydırın.

Android 4.0 ve sonraki sürümlerde işe yaramayan uygulamaları kapatmak

Gereksiz bulduğunuz uygulamaları seçip şimdi devre dışı bırak seçeneğine basarak uygulamayı pasifleştirin.

Mesajlaşma gibi temel programları devre dışı bırakmayın yoksa telefonunuzun bir çok işlevine erişemeyebilirsiniz. Devrıdışı kalmış pasif uygulamaları listenin en aşağısında bulabilirsiniz. Tekrar çalıştırmak istediğiniz uygumaları bu kısımdan etkinleştirebilirsiniz.

2013033114432036872.jpgGereksiz uygulamaları silme

Yukarıya kadar önerdiklerimiz gereksiz uygulamaları devredışı bırakmaktı ancak bu devre dışı kalmış uygulamalar cihazınızın hafızasında hala yer kaplayacaktır. Bu tür yer kaplayan ve normal olarak silinemeyen uygumalar salt-okunur sistem kısmında oldukları için silinemezler. Bu nedenle telefonu resetleseniz bile oldukları yerde dururlar.

Bu gereksiz uygulamaları silmek için bir kaç yol gösterelim:

Custom ROM'lar: Androidli cihazınızda yüklü ROM'u Cyanogenmod gibi kişiselleştirilmiş bir ROM'la değiştirerek gereksiz işe yaramayan uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

Custom ROM nereden bulunur, nasıl yüklenir?

Androidli cebinizi rootlayın ve uygulamalardan yararlanın: Kullandığınız telefonu root'ladığınız halde sisteme yüklenmiş gereksiz uygulamaları tamamen kaldırmak için Titanium Backup uygulamalardan yararlanabilirsiniz. (Uninstall özelliğini kullanın).

Root işlemi yapmadan script'lerden yararlanın: XDA forumlarında bulunan bir script ile root olmadan sistemdeki uygulamaları silebilirsiniz. Bununla birlikte script'i elinizle düzenlemeniz gerekiyor. Yanlış bir düzenleme ile yeni bir ROM yüklemek zorunda kalıp telefonunuz yeni ROM yüklenene kadar çalışmaz hale gelebilir.

Android 4 ve altı bir sürüm kullanıyorsanız

Root'lu bir cihazınız var ise bu eski sürümlerede Titanium Backup ya da Gemini APP Manager gibi uygulamalar kullanarak gereksiz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Cep telefonunuza root yapmak istemiyorsanız bir üçüncü parti çalıştırıcı kullanabilirsiniz.  Nova Launcher gibi pek çok giriş ekranı, uygulama listesi simgelerini saklayabilir.

3
Gemini APP Maneger Android Os Uygulaması
Facebook Home video inceleme "Hayat Cebinizde"
 

Yorumlar (0)

There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.andronot.com/