Google I/O’da Geleceğini Anlattı

Google I/O’da Geleceğini Anlattı

Google yenilince biz de yenik sayılacağımızdan, San Fransisko’da düzenlenen etkinlikten bilmeniz gereken 10 şeyi bir araya getirdik

Bu yıl ki I/O adlı geliştiriciler toplantısını donanımdan çok yazılım ve hizmetlerini tanıtmaya ayıran Google, özetle şunları açıkladı:

Google’ın Siri’si Siri’den daha iyi

Apple, sesle etkinleşen asistanını ilk tanıtmış olabilir ama Google’ın ses tanıma özelliği aramada kullanılacak ve çok daha başarılı görünüyor. Sadece "OK Google" deyip, bir soru sorman (web'de ya da mobil cihazında) gerekiyor, o da sana sesli bir yanıt veriyor. Daha etkileşimli ve Siri'ye göre durum bazlı, en azından I/O'da yapılan tanıtımda öyleydi. Google Glass ve herhangi bir şirketin çıkartacağı akıllı saat için paha biçilmez değerde.

Mesajlaşma çapraz platform oluyor

Gmail Chat ve Google+ Chat, artık Chrome, Android ve iOS'ta çalışacak evrensel bir anında mesajlaşma hizmeti olan Hangout adı altında birleşti. Grup konuşmalarını destekliyor ve bildirimler bulutla eşleşerek aynı mesajı otuz kez almanı engelleyecek.

Oyunlar çapraz platform oluyor

Bir Android telefonun ve iPad'in olduğunu düşün. Google Play oyun hizmetleriyle aynı oyunufarklı cihazlarda oynayabileceksin, birinde kaydettiğin noktadan diğerinde devam edebileceksin. Oyun hizmetleri ayrıca ödülleri, çoklu oyunculu eşleşmelerini (biraz iOS’un Game Center'ı ya da Xbox Live gibi) destekleyecek.

Haritalar kişiselleşiyor...

İlerleyen haftalarda Google Maps ciddi bir değişim geçirerek, arama geçmişini ve konumunu kullanarak sonuçları belirleyecek. Haritalar daha kişisel olacak, kent simgeleri gibi önemli konumlar kişiye göre belirlenecek, ayrıca akşam yemeğini nerede yiyebileceğin konusundaki tavsiyelerini Google+ arkadaşlarına bakarak verecek.

...Google Play mağazası gibi.

Apple ve Amazon hâli hazırda önerilerde bulunuyor ama artık Google Play mağazası da daha önce indirdiklerine göre, uygulamalar önerecek, Zamanı gelmişti.

Google, Spotify ile rekabete giriyor

Google Play Music Ali Access (artık ağza tam oturuyor) duyurulması sonrasında ABD'de hizmete girdi. Ayda 9,99 dolar karşılığında milyonlarca şarkıyı mobil cihazından dinlemeni sağlıyor. Google+ ile bütünleşerek arkadaşlarının dinlediklerinegöre tavsiyelerde bulunabilecek, mod bazlı ve kişiselleştirme seçenekleriyle dolu, sonsuza kadar dinlenebilecek bir radyo da içeriyor. Bu bize Spotify’dan farksız geldi, o yüzden denemek istiyoruz. Tabii burada ne zaman çıkar, bilinmez.

google_io-01062013-2.jpgCEO'DAN İYİ NİYET TEMENNİSİ

Teknoloji endüstrisinde daha az olumsuzluk istiyor

Firmanın CEO’su Larry Page, teknolojinin insan hayatını ve dünyayı genel olarak nasıl geliştirdiğini tutkuyla anlattıktan sonra, sektörde çok fazla olumsuzluk olduğunu ifade etti. Bununla muhtemelen büyük şirketler arasındaki davaları kastediyordu. “Neden anlaşamıyoruz ve birbirimizin ortaya çıkardığı gelişmeleri kutlayamıyoruz?” Bir olasılık, birbirinizin zararından kâr elde ettiğiniz için olabilir mi? Sadece bir fikir, yoksa bir şey bildiğimizden değil.

Hayatından keyif alabilmen için sana daha fazla vakit bırakmak istiyor

Page, Google’ın meşhur sürücüsüz otomobilinden de bahsetti: Araba kullanmak yerine başka şeylere ayıracak vakit bırakarak, insanların hayatını değiştireceğini söyledi. Yani işe 50 dakikada giderken, araba kullanmak yerine daha üretici ya da eğlenceli bir şeyler yapabileceksin.

Google-IO-2013-Keynote-Google-Play-for-Education.pngGoogle çocuklarını eğitmek istiyor Yalnızca dünyanın dört bir yanındaki okullara Android tabletleri sokarak değil, konu, okul yılı ya da benzeri şeylere göre sıralama yapılabilen Google Play For Education üzerinden de bunu başarabilir. Her ilkokul öğrencisinin alabileceği Google hesabı ile öğretmenler birkaç dokunuşla öğrencilerin cihazlarına dosya gönderebilirler.

Google yeni cihazlardan bahsetmiyor Bu yılki I/O'da kasten yazılım ve hizmetlere odaklanan Google, sonraki donanımı hakkında neredeyse hiçbir bilgi vermedi. Donanım nânıma tek bahsedilen, Samsung Galaxy S4'ün kilitsiz ve saf bir Android Jelly Bean sürümü  taşıyacağı ve Google Play üzerinden satılacağı oldu. Neden? Muhtemelen I/O'nun yıllık bir teknoloji festivali olmasını önlemek  ve kendisinin bir yazılım şirketi  olduğunu hatırlatmak için; Google bağımsız etkinliklerle donanımlarınıda tanıtacak.

Digicom ile 2012 yılı sonunda distribütörlük anlaşması imzalayarak Türkiye'ye geri dönen TV üreticisi Sharp, düzenlediği basın toplantısıyla Quattron serisi LED TV’lerini tanıttı. Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, ' Türkiye'yi plazma ve LCD TV ile ilk biz tanıştırdık. HD yayın için de öncülük yaptık. Artık, LCD ekranın mucidi Sharp ile Türk tüketicisinin karşısındayız" şeklinde konuşurken, hedeflerinin iki sene içinde yüzde 5 pazar payına ulaşmak  olduğunu söyledi.

Sharp'ın yeni nesil Quattron teknolojisine sahip AQUOS TV serilerinin Türkiye'nin önde gelen teknoloji perakende marketlerinde satılmaya başladığını hatırlatan Yiğit, önümüzdeki dönemde izleyecekleri stratejiyi de şöyle açıkladı: “Tüketiciler en üstün teknolojiye uygun fiyatlarla ulaşacak. Bu sektörde taşları yerinden oynatıp, dengeleri yeniden oluşturacağız. Yarından itibaren bu değişimin izlerine görmeye başlayacaksınız, Yoğun reklam ve tanıtım çalışmalarıyla, cazip kampanyalarla iddiamızı ortaya koyacağız, Digicom ve Sharp işbirliğinin, kısa bir sürede televizyon  pazarında rekabet çıtasını yükselttiğine tanık olacaksınız."

50 inç ve üzeri TV’lerde dünya lideri Toplantıda konuşan Sharp Ses ve Görüntü  Sistemleri Dünya Başkanı Hiroshi Kusao, Sharp’ın  Quattron serisinin dört renk (RGBY) gösterebilen ilk ve tek TV olduğunu ve 1 milyar renk paleti ile gerçeğe en yakın renkleri görüntülediğini kaydederken, Türkiye’nin nüfusu 1 milyonu aşan yedi büyük şehrinin olmasının Sharp’ı heyecanlandırdığını söyledi. Sharp'ın gelirlerinin yüzde 6,3'ünü AR-GE'ye ayırdığını ve Barselona'daki AR-GE merkezlerinin ürünlerini Türkçeleştirdiğini, yakında yerel içeriklerin de Sharp TV'lerde yer alacağı da açıklandı.

Hiroshi Kusao, dünyada 50 inç ve üzeri ekranlarda satış lideri olduklarını söylerken, Türkiye'de de hedeflerinin LED TV sahibi olmayanlardan ziyade, daha büyük ekran isteyenler olduğunun altını çizdi.

0
Samsung Galaxy S4 Test : NEREDEYSE DOKUNULMAZ
NASA Space Weather - Android Uzay Hava Durumu Uygu...
 

Yorumlar (0)

There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.andronot.com/