PC'NİN SONU MU GELİYOR?

PC'NİN SONU MU GELİYOR?

Akıllı telefon ve tabletler, PC ve dizüstülerin sonunu getirebilir.

2013'ün ilk çeyreğinde masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışlarındaki tüm zamanların en büyük düşüşüne şahit olduk. 1994'ten beri piyasayı izleyen araştırma şirketi IDC'ye göre satılan toplam birim sayısında %14 düşüş var. Bu yıl içinde şimdiye dek 76,3 milyon birim satılmış ki geçen yıl aynı döneme denk gelen 89 milyonluk satışa göre bu, ciddi bir azalma demek.

Satışlardaki düşüşün sorumlusu olarak gösterilenlerden biri birazda haksız yere Microsoft'un Windows 8 işletim sistemi. Windows genel olarak pazar payında önemli bir kayıp yaşamasa da Windows 8, uzmanları ve Windows 7'ye alışık kullanıcıları ikiye bölmüş durumda. Windows 8'in PC platformunun kurtarıcısı, hem Microsoft'u hem de pazarı destekleyecek bir işletim sitemi olması bekleniyordu. İşletim sisteminin satışları iyi gitse de PC satışlarındaki düşüşü önleyemediği kesin.

Microsoft'un en büyük rakibi Apple da satışlarında düşüş yaşıyor. Apple geçen yılki aynı döneme kıyasla %2 daha az Mac bilgisayar satmış ki bu, sorunun sadece Microsoft'ta olmadığını gösteriyor. Görünüşe bakılırsa tüketiciler giderek artan orada masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan tablet ve akıllı telefon gibi cihazlara geçiyorlar.

Sektör analisti Gartner'a göre bu gibi mobil cihazların satışı bu yıl 821 milyona ulaşacak ve gelecek yıl bir milyar geçecek. Aslında durum mantıklı: Akıllı telefon ve tabletler bilgisayarlardan daha ucuz olmalarına rağmen neredeyse aynı şeyleri yapabiliyorlar. Bilgisayar başında web'de sörf alışkanlığımızı da terk ediyor, Facebook ve Twitter gibi uygulamaları hareket hâlinde kullanıyoruz.

Oyun bilgisayarlarında da bir durgunluk söz konusu. Playstation 3 ve Xbox 360 için yayımlanan büyük bütçeli oyunların genelde PC sürümleri de çıkıyor ama bu konsolların altı yaşında olduğunu dikkate alırsak, PClerin grafik sınırları artık zorlanmıyor demektir.

Dolayısıyla PC oyuncularının terfi ihtiyaçları da azalıyor. Bazı düşük bütçeli oyunlar artık akıllı telefon ve tabletlerde bile yayımlanıyor. Her şeye rağmen PC'Ierin şimdilik bir yere gittiği yok. Üstelik tablet ve akıllı telefonların hâlâ yapamadığı şeyler de var. Örneğin tablette film izlemek bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlarken, büyük bir monitörde Full HD film izlemenin keyfi baki kalıyor. E-posta yazmak veya hesap tablosu düzenlemek gibi işler söz konusu olduğunda klavye-fare İkilisi, dokunmatik ekranlara kıyasla hâlâ çok daha verimli çalışıyorlar.

2
Londra'da Samsung Bombaları Patladı!
Asphalt 7 APK İndir - Asphalt 7 Heat Android Yarış...
 

Yorumlar (0)

There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.andronot.com/