Google Nexus 4 İncelemesi

Google Nexus 4 İncelemesi

Google fanatiklerinin rağbet gösterdiği ve özel­likler anlamında geri kalmayan son Nexus.

Safkan Google Android deneyimini yaşamak isteyenlerin tercihi olan Google Nexus serisinin ilk modeli olan Nexus One tam anlamıyla teknoloji düşkünlerine hitap ediyordu. O cihaz çok fazla kullanıcıya ulaşmadı ama Android düşkünleri sade bir çözümün nasıl olabileceğini fark etti. Şu anda Google'ın bir kolu olan Motorola haricinde şu ana kadar HTC, Samsung, Asus ve LG imzalı Nexus ürünleri satışa sunuldu.

Son zamanlarda satış düşüşü yaşayan LG'nin Nexus 4 modelini üretecek firma olarak seçilmesi sektöre canlılık getirdi. Teknik açıdan Optimus G ile ikiz olan Nexus 4'te boyutlar 133,9 x 68,7 x 9,1 mm ve serideki önceki model Galaxy Nexus'tan pek farklı değil ama çok daha başarılı bir tasarım içeriyor.

Ön yüzün tümünü siyah renkli cam kaplıyor. Arkada da özel desene sahip cam kaplama var. Bundan ötürü düşürülürse zarar görme riski çok yüksek. Sonradan eklenen ufak çıkıntılar sayesinde telefonun arka kapak üstünde durması engellendi ve çizilme riski düşürüldü. Ayrıca hoparlörden gelen ses düzeyi artırıldı.

Nexus4_Rangeshot01_low-19062013.jpg

Tahmin edilebileceği gibi açılabilir bir kapak yok ve bundan ötürü batarya değiştirilemiyorama 2100 m Ah kapasite hiç de fena deâil. Plastik verine cam kullanıldı. ğından 139 gram ağırlığa sahip olan Nexus 4'ün ekranı 4,7 inç genişliğinde ve 1280 x 768 piksel çözünürlük sunuyor. 318 ppi olan piksel yoğunluğunu beğenmemek zor. True HD IPS Plus ekranın sunduğu görüntü şikâyet edilecek bir sorun içermiyor. 3,5 mm kulaklık fişi üstte, ses kontrolü ve micro SİM yuvası solda, güç düğmesi sağda ve micro USB portu altta. Söylenebilecek en büyük eksiklik microSD kart yuvasının olmaması, çünkü depolama seçenekleri sadece 8 ve 16 GB. Nexus serisinde microSD yuvası eksik kalmaya devam ediyor. Dört çekirdekli 1,5 GHz Krait işlemci ve 2 GB RAM fazlasıyla yeterli ve Android 4.2 son derece akıcı. A-GPS,GLONASS, NFC yongası da içeren telefonun arkasındaki kamera 8 MP, öndeki kameraysa 1,3 MP. Full HD video çekebilen telefonda FM radyo özelliği bulunmuyor.

Artılar: Hayranlık uyandıran tasarım, başarılı ekran, Android 4.2 sürümü.

Eksiler: Adobe Flash desteği eksik, microSD kart yuvası yok, kamera daha iyi olabilirdi.

1
Sony Xperia Z İnceleme
Samsung Galaxy Note 2 İnceleme
 

Yorumlar (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Google Nexus 4,2 GB belleği, 1,5 GHz dört çekirdekli işlemcisi ve 1280 x 768 ekran gibi üstün bir donanımı sadece bu fiyata sunabilmesi sayesinde tüm piyasayı alt üst edecek. Yurt dışında tükenmesini normal karşılamak lazım.

Ziyaretçi
There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?