1. Gabe
  2. Dedektif
  3. Mobil Dünyasından Güncel Haberler
  4. Pazartesi, 10 Haziran 2013
  5.  E-posta abonesi olun
BlackBerry'yi zordan kurtarmak için geliştirilen Z10, BB 10 işletim sistemini sevdirebilecek mi?

Önceki adıyla RIM,yeni adıyla BlackBerry firması'nın geliştirdiği son nesil BlackBerry 10 mobil işletim sistemini içeren ilk telefon BlackBerry Z10 oldu. Z10 sonrasında BB 10 içeren diğer BlackBerry modelleri de gelecek ama Z10 ile Q10 modelleri BlackBerry'nin düzlüğe çıkmasına imkân verecek mi? BlackBerry'nin son birkaç senede ciddi düşüş yaşadığı ve gözden düştüğü bir sır değil. Sene başında sunulan Z10'a bir süre sonra ilk güncelleme paketi eklendi. Böylece yaşanan belirgin sorunlar çözüldü ve daha kararlı bir yapı elde edildi. Aynı zamanda BB 10 uyumlu uygulama­ların sayısı hızla artıyor. 4,2 inç 1280 x 768 piksel ekran, çift çekirdekli 1.5 GHz işlemci, 16 GB depolama alanı özellikleriyle 2011 model Galaxy S2 ile aynı kulvara yerleşiyor ama işletim sistemi tamamen farklı. Diğer özelliklere kıyasla beklenenden iyi duran 2 GB RAM bellek sayesinde uygulamalar hızlı biçimde cevap veriyor.
http://imageshack.us/a/img849/5879/urlyo.jpg
Çoğu modern akıllı telefonda olduğu gibi önde siyah cam, arkada plastik malzeme var. 130 x 65,6 x 9 mm boyutlarıyla ne çok ince ne de fazla kalın. 137,5 gram olan ağırlık için de ortalama seviyede diyebiliriz. Arkada yer alan çıkarılabilir ince plastik kapak üstünde belirgin bir desen bulunuyor. Kapağın altında duran pile erişmek ve pili değiştirmek mümkün. Sol üst köşedeki LED içeren 8 MP ana kameranın altındaki alanda batarya ve onun sağında SİM ve microSD kart yuvaları karşınıza çıkıyor. Şimdilik 32 GB kart sınırı olsa da güncelle­melerden sonra 64 GB değerine izin verilecek. Arka kapağın iç yüzüne bakınca NFC devresini görebilirsiniz, yani uyumlu kablosuz cihazlarla bağlantı kolaylaşıyor. BlackBerry'ye özgü üç parçadan oluşan ses kontrolü sağda. Ses açma ve kısma düğmeler arasındaki düğmeyle oynat/duraklat komutu verilebiliyor.
http://imageshack.us/a/img824/2/slidejw.jpg
Tepedeyse güç düğmesi, ek mikrofon ve 3,5 mm kulaklık çıkışı yer alıyor, mini HDMI çıkışı ve micro USB portu sol kısımda olduğundan bağlantılar sırasında biraz da olsa sıkıntı yaşanabilir. Kutudan mini HDMI kablosunun çıkmadığını belirtelim.

Artılar: Eşsiz web gezintisi deneyimi, microSD kart yuvası, yeterli kamera, mesajlaşma ağı.
Eksiler: Düşük kaliteli plastik gövde, az uygulama, alışma gerektiren kullanıcı arabirimi.
Bu iletiyi değerlendirin:


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
Misafir
Yanıtınız
Güvenlik Kodu
Sitemizi bot ve izinsiz yazılımlardan korumak için sorunuzu göndermeden önce güvenlik kodunu yazmanızı istiyoruz.