Perşembe, 02 May 2013
  4 Yanıtları
  49.1K Ziyaretleri
  Abone olun
EFS ve IMEI Yedekleme Yöntemi 1:
Android cihazlarımıza bir çoğumuz çeşitli romlar yüklüyor siliyor değiştiriyoruz. Fakat bazı durumlarda geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşılabilir. İşte bu durumlara fırsat vermemek için IMEI nosunu yedeklememiz gerekli!

IMEI yedeklemenin bir kaç yolu var ama sizlere bunu anlatmak istiyorum.

IMEI kayıtlarının bulunduğu dosya, sistem içerisinde olduğu için telefonunuz root edilmiş olması gerekiyor. Aksi halde bu işlemleri uygulayamayız.

Android telefonunuzu root ettikten sonra IMEI yedekleme işlemimizi yapmamızı sağlayacak olan herhangi uygun bir dosya yöneticisi uygulaması indiriyoruz. Root dizininde efs klasörünü buluyoruz.
http://img849.imageshack.us/img849/2382/androidromyc3bcklemeden.png
efs klasörünü giriyoruz ve nv_data.bin.md5 ve nv_data.bin dosylarını kontrol ediyoruz. Aynı dizinde bu dosya isimleri ile aynı ve sonu .bak ile biten dosyalar varsa onlarla karıştırmayın ve ellemeyin. Bu dosyaların varlığını onayladıktan sonra gönün rahatlığı ile IMEI yedekleme işlemimizi kolaylıkla yapabiliriz.

Root dizinindeki efs klasörünü kopyalıyoruz ve sdcard klasörünün içindeki herhangi bir yere yapıştırıyoruz. Tavsiyem yapıştırmadan önce açıklacıyı bir klasör oluşturmanızdır. IMEI bilgilerimizi sdcard mızına yedeklemiş oluyoruz.

EFS ve IMEI Yedekleme Yöntemi 2:
Nitrality Root'lu cihazların efs ve imei yedeğini alıp, gelişmiş özellerikleriyle kişiselleştirmenizi ve ince ayar yapmanızı sağlar.
Nitrality Android EFS ve IMEI Yedekleme Uygulaması

EFS yedeği alınamayan Samsung android cihazlar için IMEI yedekleme ve kurtarma yöntemi
S5830i'de (sanırım ayrıca GT-S6102S, yani Galaxy Duos ve GT-S5360, yani Galaxy Y gibi bir kaç farklı modelde de bu şekilde) cihaz bilgilerini yedeklemenin yolunu buldum sanıyorum. Buldum derken ben keşfetmedim, bunu belirteyim. Yabancı bir siteden buldum.

Bu işte yeniyim ancak anladığım kadarıyla Samsung'un bir çok modelinde IMEI vs... telefona özgü bilgiler EFS klasöründe tutuluyor ancak bazı modellerde bu klasör boş oluyor. Benim başıma da bu geldi ve klasör boş olduğu için bazı yedek alma uygulamaları çalışmadı. Özellikle IMEI yedeği almadan sakın rom yüklemeyin falan diye de okuduğum için "tamam dedim şimdi yandık". Neyse ki biraz araştırınca farklı bir klasörde bu verilerin tutulduğunu öğrendim.

Bu işlemi Galaxy Toolbox isimli uygulama ile yapabiliyorsunuz. İşlem adımları aşağıda aktarılacak ancak bundan önce sizden bir ricam olacak.

Şimdi aklımdaki fikir şu; S5830i (bahsettiğim diğer bir kaç model de dahil) kullanıcıları aşağıda verdiğim yöntemi kullanarak bu sistem dosyasının yedeklerini alsınlar ve bana ulaştırsınlar. Ben de hex editörü ile farklı kullanıcılardan gelen verileri karşılaştırarak dosyalarda aynı olan ve farklı olan yerleri bulmaya çalışacağım. Eğer farklı olan noktalar çok fazla değil ise (atıyorum mesela dosyanın sadece 5 yerinde farklılık vardır, biri IMEI'dir, biri telefon modelidir, biri seri numarasıdır vs... eğer çok değişiklik var ise zaten bu iş olmaz. Yani yine olur da o kadar uğraşamam sanırım) bunların neler olduğunu ve yerlerini benim kendi telefon yedeğim ile de karşılaştırarak bulabilirsem IMEI'si veya telefon bilgisi silinen arkadaşlara yardımcı olabiliriz. (sorun yaşayanlara bu dosyayı sıfırdan oluşturup göndereceğim ve sorunlu telefonlarını bu dosyayı restore ederek kurtarabilecekler diye umuyorum).

Tabi bunun için gönüllü olmanız gerekiyor. Şunu söyleyeyim; bu dosya telefonunuz ile ilgili eşsiz bir veri içeriyor. Yani dünyanın başka hiç bir yerindeki başka bir telefon ile aynı olamaz bu veriler. Bu bilgilerin başka biri tarafından kullanılması da sizin açınızdan sıkıntı oluşturabilir. Beni forum içinde daha önce alış veriş yaptığım kişilere sorabilirsiniz, kimseye zararım dokunmaz, tek amacım zorda olanlara yardım etmektir.

Eğer bu şartlar ile birilerine yardımcı olmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek gerekli dosyayı oluşturup tarafıma ulaştırın. Bu konuda çözüme ulaşır ve insanlara yardımcı olabilecek bir baz veri oluşturur isem yeni bir başlık altında bu yöntemi paylaşacağım ve konuya katkısı olan herkesin adı tek tek belirtilecektir.

(Bu dosyayı telefonunda hiç bir sorun olmayan arkadaşlar gönderebileceği gibi, IMEI sorunu olanlar da gönderebilir. Böylece IMEI sorunu olan makinelerde dosyaya neler oluyor da bu IMEI sorunu ortaya çıkıyor onu da anlamış oluruz. Tabi eğer dosya oluşturulabiliyor ise. Belki de IMEI sorunun ortaya çıkmasının nedeni dosyanın bozulması veya tamamen silinmiş olması gibi bir şeydir, bilemiyorum)

Eğer yok kardeşim, ben dosya falan göndermem güvenmiyorum diyorsanız da yedek alma yöntemi dosyanın bana gönderilmesi dışında aynen uygulanacak. Oluşan dosyaları bilgisayarınıza, bir CD'ye vs... farklı bir lokasyona yedekleyeceksiniz sadece.

1- Galaxy Toolbox programını indirin (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doky.sgtoolbox&a&=en)
2- Programı kurun (sistem dosyalarına erişeceğinden telefonun root'lu olması gerekmektedir. Root yapmaya başka bir yerden bakabilirsiniz.) ve programın ana menüsünden "Backup EFS Partition" seçeneği ile yedek aldırın.
3- SD kartın içinde SGYunlock (programın yeni versiyonunda klasörün adı GalaxyToolbox) klasöründe oluşan bml15.img.SAVE (yeni versiyonda dosya adı EFSpart.img.SAVE olmuş) isimli dosyayı bana ulaştırın. (direkt buraya yapıştırmayın, özel mesajla gönderin).

Programın üreticisi backup aşamasında hiç bir sıkıntı yaşanmayacağını söylüyor. Eğer cihazınız root'lu ise sadece dosyalara erişerek dosyayı Sd karta kopyalıyor. Restore işlemini zorda kalmadıkça yapmayın şimdilik sadece backup alın.

Şu ana kadar internetten aratarak 2 tane dosya buldum bu dosyadan ancak cihaz versiyonları aynı olmadığı için olsa gerek, içerikleri çok çok farklı çıktı. Şu anda elimde GT-S6102SKAINU (Galaxy Y Duos sanırım, çift imei hanesi var) ve GT-S5360MAACNX (Galaxy Y S5360) modellerinin bml15.img.SAVE dosyaları var (ayrıca benim S5830i cihazınki tabii ki).
Paylaş
Bu iletiyi değerlendirin:
7 yıl kadar önce
·
#3977
oneplus one telefonumun imeisi silindi nasıl tekrar yüklerim
7 yıl kadar önce
·
#4332
Hocam, efs klasörü var ama içi boş nedense ve şu an telefon orjinal romda ve imei var. Ama galaxy toolbox ile yedek alıyorum ama rom atınca yedeği geri yüklesem bile imei gelmiyor. Ancak orjinal romda imei geliyor. Telefonum Galaxy Y
6 yıl kadar önce
·
#5637
LA EFS DOSYASINI DISARDAN ALMANIZ LAZIM HİÇ Bİ İBNE SİZE EFS VERMEZ CENE YAPIP LAKA LUKA YAPARLAR Bİ BOK YİYEMEZLER ATIN EFS LKERİNİZİ A M EVLATLARI
6 yıl kadar önce
·
#5667
Ya tablet aciliyo ama calismiyo ve youtubede takildi:p yardim nolir:( :( :( :( :(
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
Yanıtınız
Güvenlik Kodu
Sitemizi bot ve izinsiz yazılımlardan korumak için sorunuzu göndermeden önce güvenlik kodunu yazmanızı istiyoruz.