Çarşamba, 15 May 2013
  5 Yanıtları
  48.2K Ziyaretleri
  Abone olun
Android akıllı telefonunuza root yapmak gereklimi ya da root yapmak gereksizmi? Bu makalede öğreneceksiniz.
http://img259.imageshack.us/img259/8962/2013021415482782672.jpg
Android işletim sistemine sahip tablet ve telefonları root'layarak daha özgürce kişiselleştirip kullanabileceğinizi duymuşsunuzdur. Root yapmak zahmetlide olsa bu zahmete girecek sebebleri söyleyeceğiz.

"Root'lama" ne demek? Nedir? Kısaca bahsetmek gerekirse, bu terim cihaza "kök" erişimi sağlamak manasına gelir. Normalde cihazınızı kısıtlı şekilde ayarlayabilirsiniz, root yaptığınızda bütün yönetici erişimine ulaşıp çok derin ayarlamalar yapılabilir.

Cihazı root etmeyi bu konuda göstermeyeceğiz. Root yapmak için XDA forumlarında araştırma yapın ya da yapamayacağınızı düşünüyorsanız root yapmış birisinden yardım alabilirsiniz.

Not: Root'lamak hem zahmetli hemde azda olsa riski olan bir işlemdir. Bu sebeble yapacağınız yanlış bir işlemde cihazınız bozulup çalışmaz duruma gelebilir. Root işlemi garanti kapsamı dışınada çıkartır.

Root uygulamaları: Root işlemeni yapan uygulamalar arasıra Google ve cihaz üreticilerin hoşuna gitmez. Çünkü onların yüklediği uygulamaları kaldırabilirsiniz. Google bunu sıkıntı yapmadığından Google Play Store'de Root uygulamaları bulabilirsiniz.

Son işletim sistemi güncellemeleri: Android'li cihazların pek çoğu eski sürümler kullanıyor ve bu eski sürümleri güncellemek için birçok geliştirici kitlesi cihazlara göre yeni işletim sistemlerini hazırlıyor. Hemen hemen her cihaza uygun ROM yüklemekte oldukça basit.

Android arayüzünü değiştirin
http://img585.imageshack.us/img585/1945/2013021415464928672.jpg
Arayüzü değiştirmek: Cihaz üreticilerin kullandırtığı arayüzleri beğenmiyorsanız "stok Android" arayüzünü tercih edebilirsiniz. Root yapmış iseniz özel ROM'lardan size uygun olanı tercih edip yüklemeniz yeterli.

Gereksiz şeylerden kurtulun: Üreticilerin yüklediği ve hiç kullanmayacağınız uygulamaları Android 4.1 sürümünde pasif hale getirebiliyorsunuz ama kaldıramıyorsunuz. Root'lamak bunları kaldırmanızı sağlar.

Telefonu root'ladıysanız Titanium Backup uygulamasını kullanarak kaldırmak istediğiniz gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ancak telefonun temel uygulamalarını kaldırmamaya dikkat edin. Mesajlaşma, arama, kamera ya da ana menü gibi.

Hız ve pil geliştirmeleri: Root işlemi değişik amaçlara göre hazırlanmış kernel'ler yüklemenize olanak sağlar. Bunlardan bazıları az enerji harcayan, pil tüketen bazılarıda yüksek performans almak için optimize edilmiştir.

Dilerseniz Set CPU gibi işlemci hızı ayarlama uygulamasıyla, işlemci hızını arttırıp azaltabilir ya da belirli kural koyarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla özelleştirme: Android'in önemli özelliklerinden birisi sizin daha özgürce tablet ya da telefon kullanabilmenizi sağlaması. Root'layak özgürlüğün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Mesela hareketlere yönelik bir Android kullanmak için GMD Gesture Control'ü kullanabilir, yatay veya dikey modda farklı klavyeler kullanmak için Keyboard Manager'ı seçebilirsiniz.

Uyarı merkezinize widget'lar eklemeniz bile mümkün. Biraz uğraşarak Android'e hiç de benzemeyen bir arayüz ortaya çıkarabilirsiniz.

Daha fazla işlev
http://img853.imageshack.us/img853/1599/2013021415423172472.jpg
Yüklü ayarları özelleştirmeden çok daha ileri işlevler yapabilirsiniz. Oyunları playstation koluyla oynayıp, kim sizi ne zaman arayabilir gibi özellikler katabilirsiniz. Google Play Türkiye'de gösterilmeyen uygulamaları görüp, WiFi Security+ uygulamasıyla bağlantıya açık ağlarda ARP, DOS ve MITM saldırılarından korunabilir veya Android 4.2'nin kamera uygulamasını Android 4'lü cebinizde kullanabilirsiniz. Root'lular, yanlışlıkla silinen dosyaları da geri getirebilirsiniz.

Hotspot kurmak: Kullandığınız operatör hotspot işlemi için ücret talep ediyorsa, root'lu cihazınızdan Google Play Store'den yükleyeceğiniz Wireless Tether uygulamasıyla ücretsiz yapabilirsiniz. Lapton üzerinden cebe bağlantı sağladığınızda Bilgisayarların daha fazla veri harcadığını hatırlatalım. Bu sebeble kotanızı kullanırken dikkat edin.

Daha kapsamlı yedekleme: Cihaz için normal yedekleme yapacak çok fazla uygulama var. Normal yedeklemelerde rehber, resimler ve müzikler yedeklenir. Root'lanmış cihazlarda Titanium Backup kullanarak bütün verilerin yedeğini alabilirsiniz. Bütün verileri yedekleyip yeni bir ROM yüklemesi yaptığınızda yedeği tekrar yükleyerek oynadığınız oyunun kayıtlı yerinden oynamaya devam edebilirsiniz.
Bu iletiyi değerlendirin:
10 yıl kadar önce
·
#438
Root nedir? Tablet bilgisayarımı Rootlarsam garanti kapsamı dışında kalırmı?

İşletim sistemi dosyalarına erişim ve değiştirme yetkisi veren uygulamanın isimdir. Rootlama işlemleri risklidir, cihazınız kullanılamaz hale gelebilir. Rootlama sırasında (brick olmuş) flash kartı hasar görmüş cihazlar garanti kapasamı dışında bırakılır.
10 yıl kadar önce
·
#1057
Peki rootladiktan sonra windows uygulamalarinida kullanabilir miyiz ? Messe gers bilgisayar oyunlari...yani bilgisayarda yapilabilen hersey. :)
9 yıl kadar önce
·
#2358
hocam , zte grand x (dual core) i 4.2 jelly bean yapma olasılıgı varmı? varsa nasıl tskrler..
9 yıl kadar önce
·
#3416
ya dostum bende bilgisayar yok ben tabletten tab 3 t110 dan direk root atmak istiyorum nasıl yapabilirim ? Lütfen yardım edin :(
8 yıl kadar önce
·
#4024
-1
Oy
Geri Al
Yaw usta ben tanleyime tab 3 smt210 a root attim sonra supersu rootla birlikte geldi actigimda ise yuklenmis su kodlamsi yok diyor guncelleme ve tekrar rootlama olmuyor napmam ger usta aydinlat beni
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
Yanıtınız
Güvenlik Kodu
Sitemizi bot ve izinsiz yazılımlardan korumak için sorunuzu göndermeden önce güvenlik kodunu yazmanızı istiyoruz.