Cep telefonu ile canlı yayın yapmak

Cep telefonu ile canlı yayın yapmak
Kişisel CANLI YAYIN MERKEZİ kurun! Yayıncılık artık dev kuruluşların tekelinde değil. Evinizdeki bir odadan, çalışma masanızın başından bile kendi televizyon kanalınızı kurup yönetebilir, hatta para bile kazanabilirsiniz. Bunun için neleryapmanız gerektiğini size adım adım anlatıyoruz.

İnternetin hayatımıza kattığı en önemli detaylardan biri, haber alma özgürlüğü oldu. Gerçek anlamda, sokaklardan, halktan gelen görüntü ve bilgiler sayesinde, dev medya kuruluşlarına mahkum kalmadan, her haberi daha detaylıca alabilmeye başladık. Dünyanın her yerinde, elinde bir cep telefonu olan birey, kendi başına bir haber muhabiri görevi görmeye başladı. Cep telefonlarının ve internetin gelişimini çok yıllar önce tahmin eden stratejist ler, bunun olacağını bize o yıllarda haber vermişlerdi. 80'li yıllarda masa üstü yayıncılık kavramını yayıncılık dünyasına sokan teknoloji, bu sayede, dev baskı ve matbaa makinelerine gerek kalmadan, sadece masa üzerindeki bir bilgisayarda hazırlanan dergi, kitap veya her türlü basılı yayınla, yayıncılıkta bir devrim yaşanmasına neden olmuştu. Bu gün o devrim bir adım daha ileri giderek artık, kişisel yayıncılık kavramını hayatımıza sokuyor ve bu yeni konsept, her bireyin teknolojinin yardımıyla, ayaklı TV ve Radyo istasyonuna dönüşmesini sağlıyor. Kendi kişisel medya merkezinizi de kurmak hiç zor değil. Bunun için belli bazı ekipmanlara ve kolayca bulabileceğiniz yazılımlara ihtiyacınız var. Hatta aslında hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan, telefonunuzla çektiğiniz videoları You Tubeda kendinize açtığınız kanalda yayınlayarak da kişisel yayıncılık dünyasına girebilirsiniz. Ancak canlı yayın yapmak istediğiniz zaman, LiveStream gibi kanallara, güçlü bir bağlantıya ve izleyicilerinizin gözünü yormayacak kaliteli bir kameraya ihtiyacınız olabilir.

Canlı yayın yapmak için ne lazım?

1- Bilgisayar Canlı yayınınızı internete aktaracak, kameradaki görüntüyü anında işleyecek yazılımları çalıştıracak bir laptop bilgisayar işinizi görecektir. Ekran kartı ve işlemcisi ne kadar güçlüyse o kadar iyi. Böylece yayının takılmadan çalışmasını veya HD yayın yapabilmeyi de mümkün kılabilirsiniz.

2- Kamera Teorik olarak bir webcam, canlı yayın yapmanız için yeterli olacaktır. Ancak, daha kaliteli bir görüntü istiyorsanız, biraz daha profesyonel seçeneklere yönelebilirsiniz. Fakat satın alacağınız kameranın "live video" özelliği olmasına dikkat etmelisiniz ki onu webcam olarak da kullanabilesiniz ve canlı yayın yazılımlarınıza entegre edebilesiniz.

3- Ses Ses olmadan canlı yayın yapmanızın çok anlamı olmayacaktır. Pek çok webcam, kendi mikrofonuna sahiptir. Ama daha kaliteli bir ses kaydı isterseniz, harici mikrofonlara yönelmek durumdasınız. Mikrofonun kalitesi arttıkça dışarıdaki sesleri alma ihtimali düşecek, patlamaları veya rüzgar uğultularını bertaraf edecektir.

4-Işık Işık, bir canlı yayının olmazsa olmazıdır. Işık aslında her türlü video veya fotoğraf çekiminin olmazsa olmazıdır. Işığı az bir ortamda çekim yapmak, kaliteli kameraların bile çirkin, bozuk görüntüler vermesine neden olabilir. O yüzden, çekim yapacağınız alanı en iyi şekilde aydınlatmanın gerekeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

5-Canlı yayın sunucusu UStream veya LiveStream gibi bir sunucuda açacağınız hesaplar, canlı yayınınızı izlemek isteyenler için, bu yayım veren bir sunucu yaratmış olacaksınız. Bu ücretsiz sunucular, yayınınızın içine reklam alacaktır. Eğer reklamsız bir yayıncılık yapmak isterseniz, evinizde veya bir hosting firması üzerinde, kendi canlı yayın sunucunuzu kurmalısınız fakat bu hem daha profesyonel web yayıncılığı bilgisine sahip olmanızı hem de çok büyük ücretler ödemenizi gerektirir. Şimdilik ücretsiz sunuculardaki hesaplarınızı kullanmaya çalışın.

LIVESTREAM'DE HESAP AÇMAK

LiveStream üzerinde hesap açmak, Twitter veya başka bir sosyal ağ üzerinde hesap açmaktan daha zor değil. Ancak, hesabınızı bilinçli şekilde açar ve yönetirseniz, daha çok izleyiciye ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bunun için şu adımları izlemelisiniz.

1- FACEBOOK İLE HESAP AÇIN Hesap açma ekranında size e-mail adresinizle veya Facebook hesabınızla üye olma seçeneği verilecek. Facebook ile hesap açmanız, sizin yararınıza olabilir. Böylece Facebook'taki mevcut arkadaş kitlenizi canlı yayın kanalınızdan haberdar etmiş olacağınız gibi, LiveStream servisinde halihazırda hesap açmış arkadaşlarınızı bulmanız da çok kolay olacaktır.

2- ŞİFRENİZİ BELİRLEYİN Kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre bulmanızın önemli olduğunu tekrar hatırlatalım. Eğer kanalınız çok popüler olursa, onu çalmak isteyen ve şifre denemeyanılma yöntemiyle hesabınıza saldıran çok sayıda hacker olacaktır. Zor bir şifre seçin.

3- İLGİ ALANLARINIZI SEÇİN Livestream'de hangi alanlarda yayın yapmak istiyorsanız, o alanı işaretleyin. Böylece, sizinle aynı ilgi alanına sahip olan izleyicilerin sizi bulması daha kolay olacaktır.

4- KANALLARI TAKİP EDİN Yayına başlamadan önce başka kanalları seyredip feyz almak çok işinize yarayabilir. Üstelik, sadece öğrenmek için değil, eğlenmek için de LiveStreamdeki pek çök kanalı izlemek isteyebilirsiniz. İzlediğiniz kanallardaki tartışmalara yorum yaparak, onları izleyen kitlenin de dikkatini çekebilir, kendi kanalınıza bu sayede de seyirci çekebilirsiniz. Ancak, spam'ci olmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde kanalınız kapatılabilir.

5- YAYINA HAZIRSINIZ Profil sayfanızdan, takip ettiğiniz kanallara ve arkadaşlara dair güncellemeleri izleyebilir, dilerseniz sağ üst köşedeki kırmızı kamera butonuyla, kendi yayınınızı başlatabilir ve canlı yayınla 6 milyar insana ulaşabilirsiniz. Yapacağınız yayınları çekici hale getirmek ve daha çok seyirci kazanmak içinse, biraz yayıncılık bilgisi, biraz pratik zeka, belli ihtiyaçlara cevap veren bir yayıncılık politikası işinizi kolaylaştıracaktır.

ATÖLYE: CEP TELEFONU İLE CANLI YAYIN YAPMAK

Canlı yayın yapabilmek için pahalı ekipmanlara ihtiyacımız olmadığını artık biliyoruz. Bir dizüstü bilgisayar ve web kamerası ile her yerden haber kanallarını utandıracak şekilde atlatma haberleri izleyicilerinize neredeyse aynı profesyonellikte canlı olarak ulaştırmak mümkün oluyor. Bunun için bir stüdyoya ihtiyacınız olmadığı gibi pahalı canlı yayın minibüsleri kullanmanız da gerekmiyor. Bunun detaylarını yazı içinde bulabilirsiniz. Peki ya dışardayken ya da o kadar cihazı sokmak istemediğiniz bir durumda bir anda gelişen bir olayı canlı aktarmak istediğinizde ne olacak? Günümüzün gelişmiş akıllı telefonları her alanda olduğu gibi bu konuda da yardımınıza koşuyor.

1- Eğer Android ya da İOS işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa tek yapmanız gereken uygulama marketinden Livestream for Producers uygulamasını aratıp telefonunuza ya da tabletinize yüklemek.

2- Yazılımı kullanmaya başlamadan önce ilk olarak www.livestream.com adresini ziyaret edip ücretsiz üyelik işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Yayınlamak isteyeceğiniz şeylerin karşınıza ne zaman çıkacağını bilemezsiniz. Bu yüzden kayıt işlemini ihtiyacınız olduğunda değil önceden yapmanız daha akıllıca olacaktır. Hızlı kayıt olmak için Facebook hesabınızı kullanabileceğiniz gibi kendi e-posta'nızla da giriş yapabilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz bu hesabı kullanarak cebinizdeki uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

3- Uygulamayı başlattığınızda ilk olarak Create Event adımı ile bir etkinlik başlatmanız gerekiyor. Bunu yaparken ilk adımda bir isim belirttikten sonra izleyicilerinizin yayının ne zaman başlayıp biteceğini bilmeleri için bir zaman belirtebilirsiniz. Bir mecburiyet olmasa da isterseniz canlı yayınınız için bir poster hazırlamanız da mümkün. "Create Event" tuşunu takiben son olarak "Ok, let's go" tuşuna tıklayarak sayfanızda etkinliğinizin izleyicilerinize duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

4- Bundan sonra tek yapmanız gereken daha önceden belirlediğiniz zaman gelince Live Video seçeneği ile canlı yayma başlamak. İsterseniz etkinlik sayfanızda canlı yayma ek olarak metin, fotoğraf ve önceden çekilmiş video paylaşımı da yapabilirsiniz.

5- Artık Livestream hesabınızı sosyal medyada ve diğer yollar ile çevrenizle paylaşarak yeni takipçilerinizi beklemeye başlayabilirsiniz. Başarılı birkaç canlı yayının ardından bu sayının hızla artacağına emin olabilirsiniz. Daha sonra ne zaman canlı bir yayın için etkinlik düzenlemek isterseniz takipçilerinize otomatik olarak duyurulacaktır.
3
Sony akıllı telefon ekranlarındaki filmi sökmek
Oyunlar İçin bilgisayar hızlandırma (Nvidia ekran ...
 

Yorumlar (0)

There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.andronot.com/