Medya içeriğini kablosuz aktarma rehberi

Medya içeriğini kablosuz aktarma rehberi

Kablosuz bir router ve Windows 8'in gücünü kullanarak müzik ve filmlerinizi özgür dolaşıma dahil edin.

Kâğıtsız ofis fikrinin getirdiği rahatlıkta olduğu gibi kablosuz bir yaşama giderek artan oranda geçiş yapıyoruz.

Bugünlerde cihazların ve sistemlerin hiçbir düzenlemeye gerek kalmadan sorunsuz biçimde çalışmasını bekliyoruz. Sürekli aktif ve kablosuz internet bağlantısı standart hale geldi. Bu sayede internet bağlantısı kurabilen çok sayıda cihaza tam kapsamlı özgürlük eklenmiş oldu. Evin herhangi bir yerine dosya, müzik ve film servisi yapılabiliyor. ister internet servis sağlayıcınız vermiş isterse de siz özel olarak seçip satın almış olun, kablosuz ağınızın kalbini kullandığınız modem/yönlendirici (router) oluşturuyor, internette gezinti yapıyor ve kaçırdığınız dizileri sonradan izliyor olabilirsiniz ama medya içeriğini en iyi biçimde aktarmak için bazı zorlu ve hızlı kuralları uygulamanız gerekiyor. Her zaman olduğu gibi Windows içeren cihazlarla en çok seçeneğe sahip olacaksınız ve en iyi yöntemlerle en doğru kurulum şeklini anlatacağız.

Kolları sıvayın

Medya akışının (streaming) birden fazla yolu var. Bir içeriği cihazınıza indirmeden, internet üzerinden izlemeye veya dinleme akış deniyor ama akış sadece bununla sınırlı değil. Evinizdeki bir bilgisayar veya ağ bağlantılı depolama cihazı (NAS) içinde yer alan dosyayı kopyalamadan izlemek de akış sayılıyor. İnternet bağlantınızda kota varsa o zaman internet üzerinden bir şeyler izlerken veya dinlerken dikkatli olmanızda fayda var. Elbette kendi evinizin içinde akış yaparken böyle bir sınırlandırma ve ücretlendirme yok. Aynı zamanda internet üzerinden akışta üstün görüntü kalitesi ve takılmadan devam edebilmek için daha hızlı bağlantı gerekli. HD filmleri bu şekilde izlemek istiyorsanız bağlantı hızının en az 4 Mbps değerinde olmalı. Müzik dinlerken veya film izlerken yönlendiricinizle ilgili bazı basit kurallara dikkat etmelisiniz. Öncelikle, desteklenen en iyi kablosuz ağ standardını tercih edin. Şu aşamada kullanımda olan en iyi standart 802.11n ve popüler servis sağlayıcıların sunduğu yönlendiricerin büyük kısmı bunu destekliyor. Evlere yönelik Wi-Fi ile ilgili bir sonraki adım 802.11ac ama 2014 yılında yaygınlaşması bekleniyor. 802.11n'in sahip olduğu bazı sorunları aşacak biçimde bant genişliğini artırıyor ve ev içindeki birden çok kablosuz cihazı idare edebiliyor. 802.11n ile de yüksek verim elde edebilirsiniz ve çoğu genel uygulamada en uzun kullanım süresine sahip kablosuz ağ standardı 802.11g bile yeterli geliyor. Ama PC, tablet veya akıllı telefona yüklü Windows 8 ile en iyi medya deneyimini elde etmek için veri akışıyla ilgili bazı terimlere aşina olmanız gerekiyor.

Windows 8 ile kablosuz ağ

İnternet bağlantısı içeren cihazların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bazı protokolleri içeren UPnP sayesinde evde veri aktarırken işiniz kolay. Günümüzde oyun konsollarından ağ bağlantılı sürücülere kadar neredeyse internet bağlantılı tüm cihazlarla UPnP standart olarak geliyor. UPnP'ye eşlik eden DLNA ise ağ üzerinde medya paylaşanların en iyi uyum için araması gereken sertifikalardan biri. Windows içinde medya paylaşım ayarları var ve Windows 7 ile 8 sürümleri fazla kafa yormadan medya paylaşımını kolayca etkinleştirebilecek şekilde geliştirildi. Yapmanız gereken, bir Ev Grubu oluşturmak. Bu sayede medya kitaplıklarını ev içindeki PC'Ier arasında güvenli biçimde paylaşabilirsiniz. Windows ile keşfedilmesi gereken eşsiz özellikler de geliyor. Windows Media Player'da müzik ya da filmleri DLNA sertifikalı cihazlara ya da Ev Grubu içindeki Windows Media Player yüklü diğer PC'Iere sunabilen "Burada Oynat" özelliği var. Burada Oynat özelliğini, belirli cihazlara medya akışı sunabilen kapalı sistem Apple AirPlay'e benzetebiliriz. Burada Oynat artık sadece Windows Media Player kurulu olan sistemlerle sınırlı değil. Windows Gezgini ve Internet Explorer'in masaüstü sürümüyle de uyumlu olan Burada Oynat'ı web sayfalarındaki HTML5 videolarla kullanmak da mümkün ve Burada Oynat, uygulamaların İçine doğrudan adapte edilebiliyor. Xbox 360 Music ve Xbox Video uygulamalarında da bu özellik mevcut.

Nereye akış yapabilirim?

Windows yüklü PC'deki içeriği kablosuz hoparlör veya medya oynatıcı gibi bir cihaza akış yapmak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada Burada Oynat ile ilgili sıkıntılar karşınıza çıkabilir çünkü Burada Oynat ve DLNA sertifikası yoksa sonuç alınamayabilir. Sertifikalı alıcılarda H.264 video ve Dolby Digital ses desteği var. Sadece basit klasörler yerine karmaşık yapıya sahip kitaplıklarla başa çıkabilir, bekleme modunda güç tüketimini azaltabilir, oynatmaya başlayınca otomatik olarak uykudan çıkabilir ve ağ sorunlarını önlemek için Wi-Fi Direct (kablosuz P2P'nin bir versiyonu) kullanabilirler. 


Medya akışı için en ideal cihazlardan biri, son güncellemeleri yapılmış bir Microsoft Xbox 360 oyun konsolu olacaktır. Müzik veya videonun geldiği kaynağa ve çalıştırılan uygulamaya bağlı olarak akış sistemi fark gösterebilir. En basit yöntem, Windows 8'deki Müzik ve Video uygulamalarını kullanarak Xbox ile müzik dinlemek ve video izlemek. Müzik uygulamasında dinlemek İstediğiniz müziğe ait Yürüt düğmesine tıklayınca şarkı listesine ekleme veya Xbox 360 ile dinleme seçenekleri sunulur. Video ise bu iki seçeneği ana ekrandaki menüde gösterir. Bir şarkı veya albüm dinlerken PC'nizdeki Müzik uygulamasında 1 mm Wm seçtiğiniz diğer içerikler Xbox 360 ile dinleme düğmesini gösterir.

Apple'ın AirPlay çözümü İTunes ile uyumlu cihazlara müzik ve video akışı yapmak için ideal bir yöntem. Aynı zamanda yazılım gereksinimi olmayan Bluetooth üzerinden ses akışı var. Bu çözümü tablet ya da akıllı telefondan sadece kablosuz ses aktarmak için kullanabilirsiniz. Tatile çıkarken ufak boyutlu, taşıması kolay ve kablosuz bir Bluetooth hoparlörü yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Mobil cihazlardan gelen sesi doğrudan almak için Bluetooth İdeal çünkü internet bağlantısı gerekmiyor. Bluetooth bağlantısından önce cihazları eşleştirmenizin gerekli olduğunu unutmayın. Bu ayarları kolayca kaydedebilirsiniz. Bağlantıyı elle sonlandırmadıkça eşleştirilmiş olan iki cihaz birlikte çalışmaya devam eder.
1
Programları Tamamen Silme
Kawai Eagle Tablet Rom
 

Yorumlar (0)

There are no comments posted here yet

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?